Učili o toleranciji i empatiji – održan prvi integrirani dan predmetne nastave

Putujući planetarij
3. prosinca 2022.
Sveti Nikola u Donjem Pustakovcu
5. prosinca 2022.

Učili o toleranciji i empatiji – održan prvi integrirani dan predmetne nastave

U četvrtak 1. prosinca 2022. godine pedagoginja Jelena Sobočan Tkalčec s učiteljima predmetne nastave organizirala je integrirani dan „Bogatstvo je u različitosti“.

Učenici su radili u tri radionice. Prvu su s njima proveli učitelji naše škole objasnivši im što su tolerancija, stereotipi i predrasude. U drugom dijelu integriranog dana učenicima su približene životne priče ljudi koji se nose s različitim teškoćama i načinom kako se prema takvim ljudima trebamo ponašati. Gosti naše škole bili su Lana Krušelj iz Centra za odgoj i obrazovanje „Vinko Bek“ iz Zagreba koja je učenicima objasnila što su sljepoća i slabovidnost te kako se ophoditi sa slabovidnim osobama. Iz udruge „Međimurski slatkiši“ gospođa Suzana Mutvar sa svojim sinom Erikom približila je učenicima izazove s kojima se svakodnevno susreću ljudi s dijabetesom. Romana Novak i Jasenka Martinčević iz Udruge za autizam „Pogled“ objasnile su učenicima što je autizam te radionicom pokušale približiti način doživljavanja okoline osobe s autizmom. Iz Društva osoba s tjelesnim invaliditetom Međimurske županije Nikola Možek sa svojim prijateljem Josipom Međimorcem učenicima je približio kako žive osobe u invalidskim kolicima. Omogućili su učenicima da isprobaju voziti se u kolicima. Martina Vrbanec sa svojom kćeri Lucijom iz Centra za ranu intervenciju u djetinjstvu „MURID“ kroz predavanje i radionicu upoznale su učenike s izazovima ljudi oštećenog sluha.

Cilj aktivnosti bio je da učenici razviju veliko poštovanje prema različitostima, prepoznaju izazove s kojima se suočavaju ljudi s posebnim potrebama, usvoje pravilne obrasce ponašanja te tako svojim primjerom počnu mijenjati svijet nabolje.