Posjet Pročistaču otpadnih voda u Čakovcu

Svečano obilježen Dan škole
16. lipnja 2023.
Međunarodni eTwinning projekti
23. lipnja 2023.

Posjet Pročistaču otpadnih voda u Čakovcu

7.6. 2023. godine posjetili smo Pročistače otpadnih voda u Čakovcu.

Saznali smo mnogo toga o pročišćavanju voda. Kako nam je posljednje gradivo iz Prirode bilo o zaštiti prirode, a pritom smo učili i o onečišćenju voda ova nam je terenska nastava pomogla utvrditi i još bolje razumjeti ono što smo naučili. Saznali smo da u Međimurju postoje dva vodocrpilišta gdje se se ispumpava pitka voda. Isto tako u našoj županiji postoje četiri pročistača vode i još su dva u izgradnji. Pročišćava se sva voda koja dolazi kanalizacijom. Ta se voda nakon mehaničkog i biološkog čišćenja ponovno pušta u prirodne vodotokove točnije u potok Trnavu. Takva voda više nije zdravstveno ispravna i ne može se koristiti za piće, ali je dovoljno čista da ne smeta ostalim živim bićima. U sklopu Pročistača nalazi se i laboratorij gdje se vrše stalna ispitivanja uzoraka vode i kontrolni centar iz kojeg se nadzire rad svih onih silnih strojeva, uređaja i pumpi.

Eva Bukal, 6. razred