Terenska nastava “Po Međimurju”

Slovkanje na engleskom jeziku – Spelling Bee
9. svibnja 2022.
Učenici od 5.-8. razreda na terenskoj nastavi u Zagrebu
12. svibnja 2022.

Terenska nastava “Po Međimurju”

Dana 4. svibnja 2022. godine u 8:10 sati ispred Područne škole Palinovec krenuli smo autobusom na terensku nastavu po Međimurju u kojoj su sudjelovali svi učenici trećih razreda Osnovne škole Hodošan.

Prolazili smo kroz ova naselja: Palovec, Malu Suboticu, Štefanec, Čakovec, Šenkovec, Brezje, Lopatinec i Vučetinec. Usput smo promatrali prirodu i uočili da se reljef mijenja. Za razliku od donjeg nizinskog dijela Međimurja, gornje Međimurje je brežuljkasto. Sela su raštrkana po brežuljcima, dok su u donjem Međimurju sela zgusnuta i razgranata, a kuće sagrađene uz ceste.

Dolaskom u Pleškovec pješice smo obišli najviši vrh Međimurja Mohokos. Tamo se nalazi kameno obilježje najviše točke 344,4 metara nadmorske visine. Novija mjerenja pokazala su da je Cimermanov breg za 1 metar viši od Mohokosa.

Vozeći se autobusom od Mohokosa kroz Železnu Goru, Sveti Urban i Štrigovu došli smo do Robadja, gdje smo pješice obišli Mađerkin breg. Naziv je dobio po vlasnici tog brega Emiliji, a zvali su je Mađerka. Na tom bregu imala je velike stepenaste vinograde. Uživali smo u prekrasnom pogledu na sve strane svijeta. Učiteljica nam je rekla da za vedrog vremena pogled seže do Slovenije, Mađarske,  Austrije, Slovačke i Zagorja. Tamo smo se odmorili uz jelo i piće.

Autobusom  krenuli smo do Žabnika prolazeći pokraj Terma Sveti Martin u selu Sveti Martin na Muri. Žabnik je najsjevernije naselje u Republici Hrvatskoj. Obišli smo stari mlin i vozili smo se na drvenoj skeli s jedne obale rijeke Mure na drugu. U Edukacijskom centru na gornjem katu Mlinarske hiže gledali smo 3D kratki film o nekadašnjem životu mlinara i prirode uz rijeku Muru. Razgledavali smo stare predmete i alate koje je mlinar koristio u svom radu te odjeću kakvu su tada nosili. Ručno smo vrtjeli veliki kotač koji je mljeo pšenicu u brašno. Slušali smo stare međimurske pjesme. Na raznim ekranima mogli smo sami pokrenuti i gledati  kratke zanimljive filmove ili fotografije iz nekadašnjeg života mlinara i drugih seljaka te biljni i životinjski svijet uz rijeku Muru. Naučili smo što su sve nekada ljudi morali raditi da bi mogli ispeći kruh. Ispred Mlinarske hiže zabavili smo se na labirintu ljubavi i dječjem igralištu.

Nakon Žabnika došli smo u Mursko Središće, najsjeverniji grad u Republici Hrvatskoj koji se nalazi na desnoj obali rijeke Mure. Vidjeli smo granični prijelaz sa Slovenijom. Saznali smo da su u prošlosti na ovom području bili ugljenokopi u kojima su mukotrpno radili rudari. Ugljen su prodavali u druge krajeve. Taj posao je bio jako težak i opasan, jer su mnogi rudari stradali u ugljenokopima. Zbog toga su i podigli Spomenik rudaru u centru Murskog Središća. Pokraj tog spomenika smo se fotografirali. Danas više nema ugljenokopa, jer su iskopali skoro sav ugljen.

Šetali smo po lijepo uređenoj šetnici uz Muru. Na izvoru pitke vode Curek natočili smo si vodu u bočice. Igrali smo se na dječjem igralištu. U centru grada kupili smo ukusan sladoled.

U Peklenici obišli smo Spomen park naftaši. Učiteljica nam je ispričala da su se na tom polju u prošlosti otvarale rupe s naftom, crnom gustom tekućinom. Na jednoj rupi vidjeli smo naftu i osjetili njezin miris. Ljudi nisu znali što je to pa su mislili da ta tekućina izlazi iz pakla (pekla). Zbog toga je ovo selo dobili naziv Peklenica. Kantama su vadili naftu i nosili kući. Iz nje izrađivali su  kolomaz, mast za mazanje kotača i drugih dijelova na kolima i alatima. Proizvodili su i petrolej za rasvjetu u petrolejkama, jer tada još nije bilo električne energije. Kasnije su naftu prodavali i drugima. Vozili su je u željeznim cisternama koje su vukli konji. Danas više tu ne vade naftu jer je više nema u dovoljnim količinama. Nakon razgleda uživali smo u igri.

Povratkom u Palinovec prošli smo kroz naselja: Kuršanec, Miklavec, Ferketinec, Podturen, Novakovec, Dekanovec, Domašinec, Turčišće, Donji Hrašćan i Hodošan. Pred Područnu školu Palinovec došli smo oko 15:00 sati.

Na terenskoj nastavi puno toga sam naučila o reljefu, položaju, prometnicama, naseljima, prirodnim bogatstvima i prošlosti našem Međimurju. Vidjela sam puno različitih lijepo uređena naselja i lijepu prirodu. U donjem Međimurju vidjela sam žuta polja uljane repice u cvatu, zelene pšenice, krumpira, druge oranice i livade. U gornjem Međimurju vidjela sam puno uređenih vinograda po brežuljcima, voćnjake, listopadne šume, ali manje polja nego u donjem Međimurju.

Najviše mi se sviđalo na skeli, kao i na igralištu u Žabniku. Hvala učiteljici Sanji Rašan što nas je fotografirala pa ćemo imati lijepe uspomene na ovu našu terensku nastavu.

Lara Klobučarić, 3. p, PŠ Palinovec